Dişçilik Hizmetleri Bölümü
AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI PROGRAMI


AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI PROGRAMI
 
Bu programın temel amacı; her geçen gün artan diş sağlığı alanında ihtiyaç duyulan ön lisans düzeyinde eğitim gormüş, bilgili, tecrübeli, diş hekimine yardımcı olacak Sağlık Teknikeri yetiştirmektir.
 
Sağlık Teknikeri diş hekimi tarafından düzenlenen ağız boşluğu ve çene rahatsızlıklarının tedavisi esnasında diş hekimine yardımcı olan, ağız diş sağlığı bilincinin geliştirilmesi için gerekli temel bilgilerin hastaya aktarılmasının yanı sıra diş hekimi gözetiminde koruyucu diş hekimliği uygulamaları yapmaya yetkili teknik personeldir.
 
Sağlık Teknikerleri hastalara koruyucu diş hekimliği ve uygulamaları hakkında bilgi vererek ağız diş sağlığı bilinci geliştirme, diş hekimine başvuran hastayı koltuğa oturtma,  hazırlama, tedavi esnasında diş hekimini asiste etme ve tedavi sonrası aletlerin sterilizasyonu, tedavi malzemeleri ve sarf malzemelerini takip etme gibi görevleri yürütmektedirler.
Ağız-Diş Sağlığı Hizmetleri eğitimi, ön lisans düzeyinde iki yıldır. İlk yıl teorik dersler, ikinci yıl uygulamalı eğitim ağırlık taşımaktadır. Öğrenciler uygulamalı eğitimlerini, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş Sağlığı Ünitelerinde yaparlar.
 
Programı bitirenlere Ön Lisans diploması ve Sağlık Teknikeri unvanı verilir. Programdan mezun olanlar Kamu ve Özel Kuruluşların Diş Laboratuvarı, Diş Klinikleri ve Hastanelerin Diş Sağlığı Birimlerinde ve Özel Muayenehanelerde çalışabilirler.
 
“Ağız ve Diş Sağlığı” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde; Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi Lisans Programına dikey geçiş yapabilirler.
 
Adres : Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Melikgazi / KAYSERİ
Telefon : (352) 437 52 79
Faks : (352) 437 59 36
Öğrenci İşleri : (352) 207 66 66 - 10506 / 40003
E-Posta : halilbayraktarerciyes.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu